За засяването се вземат семена от едрите фракции, които трябва да имат добра чистото и висока кълняемост. При нужда се третират срещу болести и неприятели. Най-подходящи почви за отглеждане на слънчоглед са: чернозем, смолници, тъмносивите и наносните почви. Не се развива добре на кисели и засолени почви, оптимално pH 6-7. Подходящ период за засяването на слънчогледа е за южна България към 15-20 март, а за северна към 25март-10 април когато температурата на почвата се повиши до 8-10 градуса. Засяването се извършва редово-пунктирно с пневматична сеялка на дълбочина 5-7 см. Разстоянията между редовете са 70 см, а в реда 26-28 см. При тези норми на разстояния не декар се засяват към 6000 семена и се получават около 4500-5000 растения. Слънчогледът е топлолюбива култра. През вегетацията му е нужна температурна сума от 2 600 до 2 850 градуса. Семената поникват за около 15 дни при температура 8-10 градуса и за 9-10 дни при 15-16 градуса. При покълване семената понасят температура до минус 4-6 градуса.
Отглеждане на слънчоглед
Слънчогледа е едногодишно културно растение. При избора на поле за отглеждане следва да се изхожда от изискванията на слънчогледовата култура към предшественика. Тъй като слънчогледа се напада от редица болести, които се разпространяват от растителни остатъци и почвата(склeротиния, фома, фомопсис, алтернария) той не бива да са засява на същото поле минимум 5 години. Не спазването на сеитбооборота води до увеличаване на плътността на болестите. Отлични педшественици са зърнено-житните култури, които се отглеждат на слята повърхност-пшеница, ечемик, тритикале, овес и др.
Засяване на слънчоглед
Наторяване на слънчоглед
У нас слънчогледа се тори главно с минерални торове, също реагира добре и на органично торене, при по-бедни почви. Ако има оборски тор, той се разпределя по 1,5-2 тона на декар. В зависимост от почвените запаси и планираните добиви почвата се обогатява и с минерални торове. Средни препоръчителни норми на торене: при не поливни условия по 10-12 кг азот и фосфор на декар, а при поливни по 16-18 кг азот и фосфор и 12-14 кг калий.
ВИДОВЕ Торове от гамата ALFA COTED™
ALFA AMONIA N36.1
Продуктът съдържа: амиден и нитратен азот (N). Той е идеален заместител при предсеитбено и площно приложение/подхранване. Употребата на ALFA AMONIA N 36.1 е ЕДНОКРАТНО торене с доза 70% от конвенционалната азотна торова норма на различните земеделски стопанства. Тази формула замества от 1 до 3 наторявания.
ALFA COAT NP 25-30
Продуктът съдържа: амиден, нитратен азот (N) и фосфор (Р). Верен заместител на предсеитбеното торовнасяне. Употребата на ALFA COAT NP 25-30 е ЕДНОКРАТНО торене с доза 50% от конвенционалната азотна торова норма на различните земеделски стопанства.
ALFA ZEUS N45
Продуктът съдържа: карбамиден азот (N). Приложение за предсеитбено и площно подхранване. ALFA ZEUS N45 се използва за ЕДНОКРАТНО торене с доза 50% от конвенционалната торова норма на земеделските стопанства използващи обикновен карбамид.
Пръскане на слънчоглед
Съществено значение в борбата с плевелите при слънчогледа заема сеитбообращението. Площите предназначени за слънчоглед трябва да бъдат чисти от многогодишни коренищни и кореновоиздънкови плевели. През пролетта в зависимост от състоянието на почвата, от времето на сеитбата и степента на заплевеляване се извършват предсеитбените обработки. Чрез тях се унищожават поникналите плевели. Извършва се култивиране с брануване, което трябва да съвпадне с масовото пролетно поникване на плевелите. Важно значение в борбата с плевелите при слънчогледа имат и междуредовите механични обработки през вегетацията на културата. Те се провеждат след като слънчогледа е формирал 2-3-та двойка същински листа и продължават до развитието на 5-6-та двойки листа. Броят им се определя от заплевеляването. Най-добри резултати се получават, когато междуредията се култивират на дълбочина 6-8 см. Броят на вегетационните обработки, както и пълното им изключване не влияят върху добива от слънчогледа, ако посевите са чисти от плевели. Хербицидите при слънчогледа спестяват вегетационните обработки. Вярното решение е в избора на подходящ продукт. Най-ефикасният метод за борба с плевелите при слънчогледа е химичният, чрез използването на хербициди.
Прибиране на слънчоглед
Прибирането на слънчогледа се извършва в пълна зрялост, когато влагата в семената е под 12%. ПРИБИРАНЕ – извършва се когато 80-90% от питите са вече кафяви или са изсъхнали. Ако прибирането стане по-рано от тази фаза слънчогледът се рони по-малко но влажността на семената е висока и се налага пресушаване .Механизираното прибиране на слънчогледа става със зърнени комбайни,снабдени със специални приспособления-жътварки.
Съхранение на слънчоглед
Семената от слънчоглед спадат към трудно съхраняващите се. Те са доста хигроскопични и лесно се развалят, поради което следва да се съхраняват само в закрити складове и периодично да се размесват.
Силозно-складовата база с която разполагаме ни позволява да приемаме и съхраняваме всички видове зърнено-житни, маслодайни и технически култури при гарантирано оптимални условия.
Все по-голяма популярност придобива и още един метод – съхраняването в големи и здрави полиетиленови чували. AGRAR – bag е немска компания, която произвежда машинни системи и оборудване за съхранение без загуби на селскостопански продукти в чували.
Съхранение на сухи или влажни продукти в чували:
- зърно
- маслодайни семена
- царевица
- торове
- пелети
- други насипни
AGRAR-bagger Grainprofi е машина за пълнен на чувалите с производителност до 400 т/ч. Необходима мощност – мин. 80 к.с. Променлива тунелна система – 2, 4 / 2, 7 / 3,0 метра
Размер на бункера:
- дължина – 3,90 м
- широчина – 2,40 м
- височина – 2,50м
- обем – около 7 м3
Начини на пълнене: телескопичен/челен товарач претоварващо ремарке опция easy loader 120 – камиона директно разтоварва в бункера
Опции за съхранение: твърда повърхност – асфалт, бетон, павета и др.; ливада; стърнища
AGRAR-bag ex-bag e машина за напълно автоматизарано изваждане или претоварване на съхраняваната продукция. Задвижва се от трактор чрез кардан; Хидравлично свалящи се оси; Чувалът остава напълно празен; Производителност – 120 т/ч; Необходима мощност 80 к.с.; Макс. височина на товарене 4,40 м. ; Бързо и лесно за използване; Без загуби; Без начупване и остатъци; Изваждане на зърното чрез измитащ шнек; Изпразненият чувал се навива без да оставя отпадък;
Произвоство на зърнени култури
Пшеница
Пшеницата е култура със слаба самопоносимост, поради което изборът на предшественик е важен елемент от технологията на отглеждане...
Слънчоглед
Слънчогледа е едногодишно културно растение. При избора на поле за отглеждане следва да се изхожда от изискванията на слънчогледовата култура към предшественика...
Царевица
Царевицата е топлолюбиво растение, чийто високи температурни изисквания се проявяват още в периода на сеитба. Покълването се осъществява при температура на почвата от 8-10°С...